info o lvech

30. prosince 2009 v 12:42 | doktorka :D |  obrázky krásnýcj lvů
Na začátek jednu definici. Poddruh (subspecie) je populace zvířat, která v důsledku geografické izolace nebo adaptace získala znaky, které jsou ve srovnání se zbytkem populace téhož druhu jedinečné či se alespoň u dotyčné populace vyskytují mnohem častěji.
Existují vůbec poddruhy lva? Na tuto otázku neexistuje v současnosti jednoznačná odpověď. Jisté je, že tak vyhraněné rozdíly, které nalézáme u poddruhů levharta nebo tygra u jednotlivých skupin volně žijících lvů neexistují. Z tohoto důvodu řada odborníků dnes podruhy u lva neuznává a rozlišuje poze jednotlivé populace pro účely záchranných programů.

Postupné zvýrazňování rozdílů je (jako celá řada dalších jevů) důsledkem vlivu člověka na životní prostředí. Dokud populace lva pokrývala celé území Afriky od Sahary na jih, šlo spíše než o výrazné rozdíly o postupný přechod a změny znaků v souvislosti s měnícím se vnějším prostředím. Působením člověka vznikly mezi jednotlivými populacemi mezery, které už lvi nebyli schopni překonávat a křížení uvnitř izolovaných populací vedlo k zvýraznění znaků jednotlivé populace lva navzájem odlišujících. Pokud se v následujícím textu budu zabývat jednotlivými poddruhy, budu tak činit hlavně proto, že tak lze dobře popsat rozdíly ve vzhledu jedinců různých populací a různá prostředí, ve kterých žijí, spolu s problémy představující hrozbu pro jejich další existenci.
Stejně jako v otázce, zda má cenu o poddruzích lva vůbec hovořit, se zoologové neshodnou ani na počtu poddruhů lva. Rozdíly mezi jednotlivými poddruhy nejsou příliš výrazné a existuje řada názorů na jejich clenění - někdy se uvádí se až 14 poddruhů. Jednotlivé poddruhy rozlišujeme podle znaků, jako jsou průměrná váha a délka, vlastností hřívy, existence chomáčů chlupů na loktech lvích samců, velikosti a barvy chomáče chlupů na ocase, barvy, délky a hustosti srsti, tvaru lebky a celkové tělesné konstituce. Podle názoru Dr. Velizara A. Simeonovkiho mezi tyto znaky nelze řadit hřívu lvích samců, protože neexistuje prokazatelná spovislost mezi tvarem a strukturou hřívy a jednotlivými poddruhy. Sluší se také dodat, že výčet poddruhů jsem spolu s většinou popisů vnějších znaků
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jsi návštěvník máho blogu ano klikni

ano klikni 100% (219)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama